آرامش در قلبی است که در تصرف خداست
کوچه بدون بن بست
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

۱- انتخاب با شماست

اکثر افراد به همان اندازه که ذهن خود را برای شاد بودن آماده می‌کنند، شاد هستند. – آبراهان لینکلن (Abraham Lincoln)
برای ساختن یک زندگی شاد، به چیزهای زیادی نیاز نیست؛ همه چیز در خودتان است، در طرز فکر خودتان. – مارکوس آرلیوس آنتونیوس (Marcus Aurelius Antoninus)
دنیای آدم‌های شاد از دنیای آدم‌های ناشاد متفاوت است. – لودویگ ویتگن‌اشتاین (Luwig Wittgenstein)
اینکه خودتان و دنیایتان را چطور می‌بینید، انتخاب‌ها و عادت‌های آگاهانه شما هستند. عینکی که برای نگاه کردن به همه چیز به چشم می‌زنید، نحوه تفسیر شما از اتفاقات را رقم می‌زند. و بنابر این تفسیرهاست که عمل می‌کنید. و همه اینها زندگی شما را می‌‌سازد.
می‌توانید تصمیم بگیرید که در چیزهای خیلی کوچک زندگی شادی و خوشبختی را ببینید. می‌توانید انتخاب کنید که همه اتفاقات را به طریقی مثبت تحلیل کنید و انتخاب‌های شما مقدار شادی که در زندگی پیدا و ایجاد می‌کنید را تعیین می‌کند.

۲- به امروز فکر کنید، نه دیروز و نه فردا

وقتی یک در خوشبختی بسته می‌شود، در دیگری به رویتان باز می‌شود، اما معمولاً ما آنقدر به آن در بسته چشم می‌دوزیم که در جدیدی که باز شده است را نمی‌بینیم. _ هلن کلر (Helen Keller)
نادان خوشبختی را در دوردست‌ها می‌جوید، دانا آن را زیر پای خود می‌رویاند. _ جیمز اوپنهایم (James Oppenheim)
شما فقط امروز را دارید. فقط همین امروز را. دیروز خاطره‌ای بیش نیست و نمی‌توانید تغییرش دهید. فردا خیالی بیش در ذهنتان نیست. سعی کنید بیشتر در زمان حال زندگی کنید؛ در همین امروز. نگران آینده و گذشته‌تان نباشید. درغیر اینصورت بخش مهمی از شادی و خوشبختی را که همین الان در اختیارتان است از دست می‌دهید.

۳- قدرشناسی را فراموش نکنید.

انسان‌ها عاشق شمردن مشکلاتشان هستند اما لذت‌هایشان را نمی‌شمارند. اگر آنها را هم می‌شمردند می‌فهمیدند که به اندازه کافی از زندگی لذت برده‌اند. – فئودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoevsky)
ما معمولاً فراموش می‌کنیم که خوشبختی درنتیجه به دست آوردن چیزی که نداریم، به دست نمی‌آید، بلکه از تشخیص و قدردانی بابت چیزهایی که داریم به وجود می‌آید. – فردریک کونیگ (Fredrick Keonig)
باید قدردان کسانی باشیم که شادمان می‌کنند؛ آنها باغبانان مهربانی هستند که روحمان را شکوفا می‌سازند. – مارسل پروست (Marcel Proust)
یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌های تبدیل روحیه منفی به مثبت، قدرشناسی و شکرگزاری است. چند چیزی که می‌توانید بخاطر آن خدا را شکر کنید و قدردان باشید عبارتند از: نور خورشید و هوا، سقفی که بالای سرتان است، سلامتی‌تان، یک برنامه تلویزیونی خوب، یک فیلم یا آهنگ زیبا، دوستان و خانواده‌تان، همکارانتان و …
یک دقیقه امتحان کنید و ببینید چه تاثیر خوبی بر احساستان خواهد داشت. با شکرگزاری و قدرشناسی از دنیای اطرافتان احساس فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنید و روحیه افرادی که از آنها قدرشناسی می‌کنید نیز عالی می‌شود.

۴- به فردی دیگر کمک کنید به خوشبختی برسد

از آنجاکه با لذت دادن به دیگران لذت بیشتری می‌برید، باید تلاش بیشتری برای شاد کردن دیگران به کار گیرید. – النور روزولت (Eleanor Roosevelt)
هزاران شمع را می‌توان با یک شمع روشن کرد بدون اینکه زندگی آن شمع کوتاهتر شود. تقسیم خوشبختی هیچوقت از آن کم نمی‌کند. – بودا (Buddha)
اگر می‌خواهید برای یک ساعت خوشبخت باشید – چرت بزنید.
اگر می‌خواهید یک روز خوشبخت باشید – به ماهیگیری بروید.
اگر می‌خواهید یک سال خوشبخت باشید – پول ارث ببرید.
اگر می‌خواهید همه عمر خوشبخت باشید – به یک نفر کمک کنید. – ضرب‌المثل چینی
خوشبختی مانند یک بوسه است. برای اینکه از آن لذت ببرید باید آن را با کسی سهیم باشید. – برنارد ملتزر (Bernard Meltzer)
مطمئناً این یکی از متداول‌ترین باورهای موجود درمورد خوشبختی است. شاید کلیشه‌ای به نظر برسد اما خیلی خوب عمل می‌کند. وقتی باعث خوشبختی و خوشحالی فردی دیگر می‌شود — مثلاً با کمک کردن به او در کاری — می‌توانید آن را حس کنید، ببینید و بشنوید. و آن احساس شادی و خوشبختی دوباره به سمت خودتان جریان می‌یابد. بعد تازه کلی اعتماد‌به‌نفس پیدا می‌کنید که توانسته‌اید کسی را شاد کنید و بخاطر عمل متقابل، این امکان وجود دارد که آن فرد هم برای شاد و خوشبخت کردن شما تلاش کند.

۵- چند مورد از آرزوها و خواسته‌های کم‌ارزش‌تر خود را فراموش کنید

اگر می‌خواهید فردی را شاد کنید، نباید به دارایی‌های او اضافه کنید، از خواسته‌هایش کم کنید. – اپیکور (Epicurus)
هیچوقت نمی‌توانید از چیزهایی که لازم ندارید به اندازه‌ای به دست آورید که شادتان کند. – اریک هوفر (Eric Hoffer)
غنی‌ترین کسی است که لذت‌های ارزان‌تری دارد. – هنری دیوید تورو (Henry David Thoreau)
اگر به جای بیشتر و بیشتر و بیشتر، کمتر بخواهید، احتمال برآورده شدن خواسته‌ها و آرزوهایتان بیشتر خواهد شد. و اگر چند مورد از این خواسته‌هایی که خیلی برایتان مهم نیستند را دور بریزید مطمئناً احساس استرس و نگرانی کمتری هم خواهید داشت. زندگی برایتان آرام‌تر و بهتر می‌شود و از روزتان لذت بیشتری می‌برید و متوجه می‌شوید که خوشبختی همان موقع هم در زندگیتان وجود دارد.

۶- کارهایی را انجام دهید که دوست دارید

موفقیت کلید خوشبختی نیست. خوشبختی کلید موفقیت است. اگر کاری که انجام می‌دهید را دوست داشته باشید، موفق خواهید شد. – آلبرت شوایتزر (Albert Schweitzer)
خوشبختی در داشتن پول نیست؛ در لذت به دست آوردن و تلاش خلاقانه است. – فرانکلین دی. روزولت (Franklin D. Roosevelt)
کاملاً بدیهی است. اما خیلی راحت ممکن است در دام انجام کاری که دوست ندارید بیفتید و ندرتاً پیش بیاید که کارهایی را انجام دهید که واقعاً دوست دارید. شاید نتوانید خودتان کاری که الان باید انجام دهید یا چند ساعت در روز یا هفته مجبوری انجام دهید را انتخاب کنید اما همیشه قدرت انتخاب دارید. همیشه زمان دارید. انتخاب با خودتان است.

۷- حداقل کاری انجام دهید

عمل همیشه با خوشبختی همراه نیست اما هیچ خوشبختی بدون عمل به دست نمی‌آید. – بنجامین دیزرائلی (Benjamin Disraeli)
بیست سال دیگر بخاطر کارهایی که انجام ندادید ناامیدتر خواهید بود تا نسبت به کارهایی که انجام دادید. پس کشتی زندگی‌تان را از منطقه امن بیرون بیاورید و به اکتشاف و خیال در دریای زندگی بروید. — مارک تواین
یکی از بهترین راه‌ها برای نرسیدن به خوشبختی این است که خودتان را عقب نگه دارید و هیچ کاری نکنید. همیشه وارد عمل شدن آسان نیست، ممکن است ترسناک و سخت باشد. اما اگر وارد عمل نشوید، خیلی چیزها را از دست خواهید داد؛ مثل خیلی از لحظاتی که می‌توانید با آدم‌های مختلف بگذرانید و خیلی تجربیاتی که می‌تواند خوشبختی زیادی برایتان به ارمغان آورد.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 28 بهمن 1391 :: نویسنده : Raziyeh
وقتی شما به شهر نیویورک سفر کنید، جالب‌ترین بخش سفر شما هنگامی است که پس از خروج از هواپیما و فرودگاه، قصد گرفتن یک تاکسی را داشته باشید. اگر یک تاکسی برای ورود به شهر و رسیدن به مقصد بیابید شانس به شما روی آورده است. اگر راننده‌ی تاکسی شهر را بشناسد و از نشانی شما سر در آورد با اقبال دیگری روبرو شده‌اید.  ا
 
اگر زبان راننده را بدانید و بتوانید با او سخن بگویید بخت یارتان است و اگر راننده عصبانی نباشد، با حسن اتفاق دیگری مواجه هستید. خلاصه برای رسیدن به مقصد باید از موانع متعددی بگذرید .  ا
هاروی مك‌كی می گوید: روزی پس از خروج از هواپیما، در محوطه ای به انتظار تاكسی ایستاده بودم كه ناگهان راننده‌ای با پیراهن سفید و تمیز و پاپیون سیاه از اتومبیلش بیرون پرید، خود را به من رساند و پس از سلام و معرفی خود گفت: لطفا چمدان خود را در صندوق عقب بگذارید .  ا
سپس كارت كوچكی را به من داد و گفت: لطفا به عبارتی كه رسالت مرا تعریف می كند توجه كنید .ا
بر روی كارت نوشته شده بود: در كوتاه ترین مدت، با كمترین هزینه، مطمئن ترین راه ممكن و در محیطی دوستانه شما را به مقصد می رسانم .ا
من چنان شگفت زده شدم كه گفتم نكند هواپیما به جای نیویورك در كره ای دیگر فرود آمده است. راننده در را گشود و من سوار اتومبیل بسیار آراسته ای شدم. پس از آن‌كه راننده پشت فرمان قرار گرفت، رو به من كرد و گفت: پیش از حركت، قهوه میل دارید؟ در اینجا یك فلاسك قهوه معمولی و فلاسك دیگری از قهوه مخصوص برای كسانی كه رژیم تغذیه دارند، هست .  ا
گفتم: خیر، قهوه میل ندارم، اما با نوشابه موافقم. ا
راننده پرسید: در یخدان هم نوشابه دارم و هم آب میوه. ا
سپس با دادن یك بطری نوشابه، حركت كرد و گفت: اگر میل به مطالعه دارید مجلات تایم، ورزش و تصویر و آمریكای امروز در اختیار شما است .ا
آن‌گاه، بار دیگر كارت كوچك دیگری در اختیارم گذاشت و گفت: این فهرست ایستگاه های رادیویی است كه می توانید از آن‌ها استفاده كنید. ضمنا من می توانم درباره بناهای دیدنی و تاریخی و اخبار محلی شهر نیویورك اطلاعاتی به شما بدهم و اگر تمایلی نداشته باشید می توانم سكوت كنم. در هر صورت من در خدمت شما هستم . ا
از او پرسیدم: چند سال است كه به این شیوه كار می كنید؟
پاسخ داد:  دو سال .   ا
پرسیدم: چند سال است كه به این كار مشغولید؟
جواب داد: هفت سال.  ا
پرسیدم: پنج سال اول را چگونه كار می كردی؟
 
 
گفت: از همه چیز و همه كس، از اتوبوس‌ها و تاكسی های زیادی كه همیشه راه را بند می آورند، و از دستمزدی كه نوید زندگی بهتری را به همراه نداشت می نالیدم .
روزی در اتومبیلم نشسته بودم و به رادیو گوش می دادم كه وین دایر شروع به سخنرانی كرد. مضمون حرفش این بود كه مانند مرغابی‌ها كه مدام واك واك می كنند، غرغر نكنید، به خود آیید و چون عقاب‌ها اوج گیرید .
پس از شنیدن آن گفتار رادیویی، به پیرامون خود نگریستم و صحنه هایی را دیدم كه تا آن زمان گویی چشمانم را بر آن‌ها بسته بودم. تاكسی‌های كثیفی كه رانندگانش مدام غرولند می كردند، هیچ‌گاه شاد و سرخوش نبودند و با مسافرانشان برخورد مناسبی نداشتند. سخنان وین دایر، بر من چنان تاثیری گذاشت كه تصمیم گرفتم تجدید نظری كلی در دیدگاه‌ها و باورهایم به وجود آورم .  ا
پرسیدم:  چه تفاوتی در زندگی تو حاصل شد؟
گفت: سال اول، درآمدم دوبرابر شد و سال گذشته به چهار برابر رسید. نكته ای كه مرا به تعجب واداشت این بود كه در یكی دو سال گذشته، این داستان را حداقل با سی راننده تاكسی در میان گذاشتم اما فقط دو نفر از آن‌ها به شنیدن آن رغبت نشان دادند و از آن استقبال كردند. بقیه چون مرغابی‌ها، به انواع و اقسام عذر و بهانه ها متوسل شدند و به نحوی خود را متقاعد كردند كه چنین شیوه‌ای را نمی توانند برگزینند .  ا
شما، در زندگی خود از اختیار كامل برخوردارید و به همین دلیل نمی‌توانید گناه نابسامانی‌های خود را به گردن این و آن بیندازید. پس بهتر است برخیزید، به عرصه پر تلاش زندگی وارد شوید و مرزهای موفقیت را یكی پس از دیگری بگشایید .  ا
دنیا مانند پژواك اعمال و خواست‌های ماست .  ا
اگر به جهان بگویی: سهم منو بده ...  ا
دنیا مانند پژواكی كه از كوه برمی گردد، به تو خواهد گفت: سهم منو بده... و تو در كشمكش با دنیا دچار جنگ اعصاب می‌شوی .  ا
اما اگر به دنیا بگویی: چه خدمتی برایتان انجام دهم، دنیا هم به تو خواهد گفت: چه خدمتی برایتان انجام دهم؟
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 24 بهمن 1391 :: نویسنده : Raziyeh

توی یه جمعی یه پیرمردی خواست سلامتی بده گفت :

می خورم به سلامتی 2 بوسه !!
بعد همه خندیدن و هم همه شد و پرسیدن حالا بگو کدوم 2 بوسه ؟!!

گفت :
اولیش اون بوسه ای كه مادر بر گونه بچه تازه متولد شده میزنه و بچه نمی فهمه !

دومیش اون بوسه ای که بچه بر گونه مادر فوت شدش میزنه و مادرش متوجه نمیشه ....

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


بسم الله الرحمن الرحیم
ملت مسلمان و قهرمان و مبارز ایران! در این لحظه حساس كه به لطف خداوند تعالی مبارزات قهرمانانه شما سدهای استبداد و استعمار را یكی پس از دیگری می شكند و انقلاب اسلامی شما شكوفه ها و میوه های خود را آشكار می سازد، لازم می دانم ضمن اظهار تشكر و قدردانی از یك یك شما برادران و خواهران چند نكته را یادآوری نمایم:

شما در جریان مبارزات گذشته رشد اسلامی و انقلابی خود را آشكار كرده اید و اكنون بیش از پیش لازم است كه این رشد را به جهانیان نشان دهید تا جهانیان بدانند مردم مسلمان ایران می توانند بدون قیمومت این و آن، راه سعادت خود را انتخاب نمایند.

لهذا از شما می خواهم كه اولا مانع آشوب و هرج و مرج بشوید و نگذارید آشوبگران مغرض به عملیاتی از قبیل غارت، آتش سوزی، مجازات متهمان و از بین بردن آثار علمی و فنی و صنعتی و هنری و اتلاف اموال عمومی و خصوصی دست بزند. دشمن برای خراب كردن چهره نهضت از طریق نفوذ دادن افراد مفسد و مغرض در میان توده مسلمان دست به چنین كارها می زنند تا نهضت ما را ارتجاعی و وحشیانه قلمداد نمایند. من اكیدا اعلام می كنم كه هر كس دست به چنین عملیاتی بزند از جامعه انقلابی ملت مطرود و در پیشگاه خداوند متعال مسئول است.

ثانیا توجه داشته باشید كه انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسائس بهره مند است و توطئه ها در كمین ماست. تنها هوشیاری و انضباط انقلابی و اطاعت از فرمانهای رهبری و دولت موقت اسلامی است كه همه توطئه ها را نقش بر آب می سازد.

ثالثا افرادی از دشمن كه به عنوان اسیر در اختیار شما قرار می گیرند هرگز مورد خشونت و آزار قرار ندهید. همچنان كه سنت اسلامی است به اسیران محبت و مهربانی كنید و البته دولت اسلامی به موقع آنها را محاكمه و عدالت را در مورد آنها اجرا خواهد كرد.

از همه شما برادران و خواهران عزیزم می خواهم كه با دولت موقت انقلابی اسلامی كه وارث یك سلسله خرابی های دولتهای فاسد گذشته است همكاری نمائید تا به حول و قوه الهی هر چه زودتر با همكاری یكدیگر ایران اسلامی آباد و آزاد را مورد غبطه جهانیان بسازیم.

والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
روح الله الموسوی الخمینی
22/11/57

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 21 بهمن 1391 :: نویسنده : Raziyeh

 یک از علل های مرگ و میر در کشورها ی  پیشرفته بیماری های کاردیووسکولار می باشند به طوریکه میتوان گفت  اولین علت مرگ در کشورهای  غربی ودومین علت مرگ در سرتاسر جهان بیماری های کاردیووسکولار  است . در سال 2005تقریبا 5/17 میلیون نفر از بیماری های کاردیووسکولار  فوت کردند که حدود 30%از میان مرگها در دنیا بوده است .80% از این فوت ها در میان جوامعی با درامد متوسط یا پایین در کشورها بوده است . در کشورهای شرق خاورمیانه افزایش توانایی اقتصادی همراه با رشد رشد سریع جمعیت منجر به افزایش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های کاردیووسکولار  شده است  . طبق اخرین اطلاعات 2004 مهمترین علت مرگ در ایران ،بیماری های کاردیووسکولار  حدود 40%کل مرگها را  شا مل میشده است. به همین خاطر میتوان گفت این بیماری مال باری سنگینی را بر روی سیستم سلامت جوامع تحمیل میکند

اگرچه  اترواسکلروزیس عموما بعد از دهه 50 زندگی اتفاق می افتد ولی این پروسه از زمان کودکی شروع میشود و در بزرگسالی پیشرفت میکند .تقریبا 50%کودکان حداقل یک یا بیشتر از عوامل التهابی ریسک فاکتورهای بیماری های کاردیووسکولار را دارا هستند .مهمترین ریسک فاکتور ها در کودکان کاهش فعالیت فیزیکی ،چاقی ،بالا بودن نسبت LDLبه HDL و زمینه ارثی بیماری های قلبی است (11) تحقیقات نشان میدهند که  که مهمترین فاکتورهای التهابی  در اترواسکلروزیس و بیماری های کاردیووسکولار شامل فیبرینوژن ،اینترلوکین-6 وCRP هستند. (11 )  به طور کلی اکثر بیماری های غیر مسری دارای ریسک فاکتورهای مشترک از قبیل سیگار ،رژیم غذایی فقیر، مصرف بالای الکل ،فشار خون، زندگی کم تحرک هستند. در یک مطالعه افرادی که دارای فشار خون بالا بودند خون آنها و سلولهای تک هسته ای محیطی انها دارای کاهش قابل توجهی از انتی اکسیدانهای فیزیولوژیکال همراه با کاهش فعالیت آنزیمی و مقدارGSH شده بودند.  مکانیسم این دگرگونی ها هنوز مشخص نشده اند ولی افزایش فعالیت پرو انتی اکسیدانها مخصوصا" NADPH اکسیداز که میتواند با انژیوتانسین 2 از طریق  تحریک رسپتور انژیوتانسین AT1(AGTR1 ) فعال شود دلالت بر مقدار زیاد ROS(reactive oxygen specie) در چندین مدل سلولی در فشار خون بالا دارد .همچنین واکنش ناکارامد مهمترین سیستم انتی اکسیدانی سیتوپلاسما هم در مطالعه گزارش شده ، توضیح داده شده است.افزایش فعالیت پرو انزیم ها محصولات ROS را افزایش میدهد که این امر ظرفیت  انزیمهای انتی اکسیدانی را اشباع میکند ومنجر به استرس اکسیداتیو بالا میشود و در نتیجه اترواسکلزیس میشود.(16) از دیگر ریسک فاکتورهای بیماری های کاردیووسکولار شامل فشار خونHT،کلسترول  بالای فامیلی FH و اختلالات چربی خون فامیلی FHC  هستند که  باعث تسریع اترواسکلروز و همچنین افزایش استرس اکسیداتیوOS میشوند. ولی اثرات منحصر به فرد انها تحت عنوان استرس اکسیداتو به خوبی شناخته نشده اند.(3) ریسک فاکتورهای مشترک بیماری کاردیوسکولار در زنان و مردان شامل سن ،اختلال چربی خون، فشار خون سیگار ،دیابت ،چاقی و عدم فعالیت هستند .علاوه بر ان زنان دارای ریسک فاکتورهای دیگری مانند مصرف قرصهای ضدبارداری وکاهش عملکرد تخمدانها بعد از یائسگی هستند. یائسگی،چاقی و زندگی بدون تحرک ریسک فاکتورهای مستقلی برای بیماری های کاردیووسکولار هستند.(12) منوپوز یک ریسک فاکتور برای CVDاست زیرا  کاهش استروژن  یک اثر مضر بر روی عملکرد کاردیووسکولار و متابولیسم دارد  ( 12). ریسک فاکتور مهم  دیگرسندرم متابولیک است این سندرم  دسته ای از اختلالات متابولیکی است که شامل مقاومت انسولین،چاقی شکمی،اختلالات چربی خون،فشار خون بالا و قند خون بالا است (15) نه تنهاهرکدام از این اجزای سندرم متابولیک به طور جداگانه باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری  های کادیووسکولارمیشود بلکه خود این سندرم هم به صورت واضح و فزاینده ای باعث افزایش خطر ابتلا به به بیماری  های کادیووسکولارمیشود.(15)  دریکی از تحقیقاتی که بر روی بیماری های کاردیووسکولار در سال 2009بر روی جمعیت شهری کلمبیا انجام شد ریسک فاکتورها ی ابتلا به این بیماری ارزیابی شدند.یافته های ناشی از این تحقیق نشان میدهند که  مهمترین عوامل عوامل خطر بیماری های کاردیووسکولار،  شامل عدم فعالیت 6/56%چاقی شکمی7/52%اختلال چربی خون3/35%سیگار19%سندرم متابولیک6/19%چاقی مربوط به BMI 4/17% است ریسک فاکتورهایی که بالاترین PARP  (the population attributable risk percentage)بودند شامل فشار خون (1/17%)توتال کلسترول 4/16%و عدم فعالیت (7/15%) بودند(4)

تغییر روش زندگی یک استراتژی اساسی برای پیشگیری ابتلا به بیماری  های کادیووسکولاراست ..یکی از اجزای تغییر روش زندگی صحیح غذا خوردن ،و این که چه مواد غذایی میتواند ما را از خطر ابتلا به این بیماری دور کند می باشد. مواد غذایی شامل انواع مختلفی هستند که یکی از انها اجیل ها می باشند اجیل ها هم دارای انواع گوناگونی هستند. به گردوها،پسته ها،بادام زمینی ها،cashew و یا مخلوطی از گردو،بادام زمینی و فندق ها اجیل گفته میشود . مصرف اجیل ها درمجموع بین 30تا108 گرم در روز متفاوت است. در برخی تحقیقات اجیل هادر غذاها به کار برده میشوند و در برخی دیگر به صورت خام،سرخ شده یا پخته شده و یا در فرم روغن یا آرد به کار برده شده اند در مقایسه با رژیم غذایی کنترل  اینکه از کدام گروه از اجیل ها بهتر اجتناب شوند کره اجیل ها  یا روغن هر نوع از انها می باشد. علاوه بر اسیدهای چرب غیر اشباع یک گانه و چندگانه که در  اجیل ها و کره بادام زمینی  هستند ترکیبات دیگری مانند ماکرونیوترینت ها که شامل  پروتئین های گیاهی و فیبرها و میکرونیوترینتهایی از قبیل پتاسیم،کلیسیم،منیزیم ،مس و توکوفرول و فیتوکمیکال هایی مانند فیتوسترول ،ترکیبات فنولیک،resveratrol ،ارژینین و انتی اکسیدانها ومقدار کمی سدیم وجود دارند که اثرات مفیدی بر روی بیماری های قلبی و عروقی دارند.(18)  (24)(1 )و( 16) همچنین اجیل ها دارای مقدار کمی اسیدهای چرب اشباع هستند (6 ) اثرات MUFAها مفیدتر ازPUFA ها برای محافظت بدن در برابر بیماری های قلبی و عروقی است .زیرا MUFA ها در مقابل اکسیده شدن مقاومت میکنند. غذاهای دریایی حاوی  اسیدهای چرب امگا 3  دارای برخی اثرات اترواسکروزیس که شامل خاصیت ضد اریتمیک در دزهای بالا و کاهش تری گلیسیرید هستند .این اثرات در برخی از منابع گیاهی نیز یافت میشوند.همانطور که ذکر شد بیشتر اجیل هل شامل منابع قابل توجهی ازMUFA و همچنین اجیل هایی مانند گردو منبع خوب امگا 6 و 3 هستند(29)جایگزینی گردو به جای MUFA در رژیم غذایی مدیترانه ای باعث بهبود اتساع عروق(وازودیلاتوری) اندوتلیوم ها  در افراد هایپرکلسترومی میشود این یافته شاید اثر محافظتی دریافت اجیل ها را بر روی عروق فراتر از کاهش کلسترول توضیح دهد (37)با توجه به ترکیبات موجود در اجیل ها این مواد غذایی میتواند بدن را در برابر برخی ریسک فاکتورهای کاردویووسکولار محافظت کنند که در ادامه به صورت فهرست وار مطالعاتی که بر روی هر یک از این ریسک فاکتور ها و ارتباط انها را با ریسک فاکتورهای  بیماری های کاردیو وسکولار توضیح می دهیم

آجیل ها و چربی خون

در مرور سیستماتیک که توسط Mukuddem-Petersen et al. انجام شد،  نویسنده به این نتیجه رسید که  مصرف 50-100  گرم  از اجیل ها 5 بار در هفته   بطوریکه قسمتی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب همراه با 35%چربی از کل انرژی باشد (غنی از اسیدهای چرب تک اشباع و چند اشباع). امکان دارد بتواند به طور مشخص کلسترول تام  خون  و LDL را در افراد نرمال وا فراد با چربی خون بالا راکاهش دهد(15).مصرف پسته به مدت 3 هفته کلسترول توتال و اندازه HDLرا بهبود می بخشد وهمچنین AOP خون را افزایش وMDA را کاهش می دهد بدون اینکه باعث افزایش وزن شود(16). چندین مطالعه نشان می دهند که کاهش کلسترول توسط اجیل هامیتواند به علت دریافت فیبرهای محلول در اب باشند.  در یک مطالعه متا انالیز یک رابطه معکوس بین دریافت فیبرها و بیماری های قلبی نشان داد. این مکانیسم که کدام فیبر کلسترول خون را بیشتر کاهش میدهد مشخص نیست . ولی در این مطالعه پیشنهاد می کندکه بعضی فیبرهای محلول در اب با اسیدهای صفراوی  و یا باکلسترول در روده کوچک باند میشوند ودر نتیجه  باعث کاهش  محتوی کلسترول سلولهای کبدی و باعث تنظیم رسپتورهایLDL و در نتیجه افزایش پاکسازی کلسترول میشود.دیگر مکانیسم پیشنهادی این است که  محصولات تخمیری  مانند استات، بوتیرات و پروپیانات باعث محدودیت ساخت اسیدهای چرب کبدی میشود (16)تحقیقات اخیر نشان میدهد با کاهش SFA ،LDL نیز کاهش می یابد مطالعات قبلی نشان میدهند کهLDL افراد با BMI بالاتر  بیشتر  نسبت به کاهش چربی رژیم غذایی کاهش می یابد .ساخت بالای کلسترول و همچنین کاهش جذب روده ای کلسترول در مقاومت انسولین  میتواند باعث افزایش کلسترول از طریق کبد و اثر روی رسپتورهای LDL و مقاوم ساختن انها به افزایش منظم تغییرات چربی رژیم غذایی می شود .زمانی که کلسترول کاهش  می یابد افزایش پاسخ به کلسترول رژیم غذایی و اثر کاهنده استرول های گیاهی کاهش می یابند.؟؟؟؟؟اجیل ها سرشار از استرول هستند که که میتوانند باعث  کاهش اثرات کلسترول شوند .ولی این امر زمانی که جذب کلسترول پایین است کمتر اثر بخش است در یک مطالعه اثر دریافت اجیل های برزیلی Bertholletia excelsa را بر روی چربی خون  بررسی کردند و دریافت اجیل برزیلی باعث کاهش توتال کلسترول،LDL وLDL اکسیداز شده است(2)اجیل برزیلی که از ناحیه امازون گرفته شده است دارای ترکیبات پیچیده ای میباشد که شامل ترکیبات بیو اکتیو مانند سلنیم،الفا و گاما توکوفرول ترکیبات فنولیک،فولات منیزیم،پتاسیم ،کلسیم پروتئین،چربی های تک و چند اشباع هستند(2)

اجیل ها و دیابت

ارتباط معکوسی بین منیزیم رژیم  غذایی و خطر ابتلا به دیابت  درمطالعات مشاهده ای یافت شده است .یکی از منابع منیزیم اجیل ها می باشند (15).مصرف متناوب اجیل ها باعث کاهش میزان وقوع دیابت در یک مطالعه بزرگ اینده نگر در زنان شده است(15) .

آجیل ها و فشار خون

فشار خون تقریبا 25%جمعیت بالغ جهان را درگیر کرده است. پیش بینی میشود تا سال 2025 تا 29% هم افزایش یابد. هم ژنتیک و هم عوامل محیطی مانند رژیم غذایی،فعالیت فیزیکی،سن و..مرتبط با افزایش فشار خون هستند. در میان عوامل محیطی رژیم غذایی نقش مهمی را در جلوگیری  و کنترل فشار خون دارد (1).مهم است که روشن شود کدام جزء از رژیم غذایی میتواند اثرات مفیدی را بر روی فشار خون را از طریق نوسان (modulation)عملکرد اندوتلیال  یا دیگر مکانیسم ها اعمال کند .اجیل ها  قسمتی ازرژیم غذایی مدیترانه ای را شامل میشوند  وثابت شده است که رژیم غذایی مدیترانه ای اثر محافظتی در مقابل تغییرات فشار خون دارد .رژیم غذایی مدیترانه ای غنی از اجیل های مخلوط، قادر به کاهش بیشتر میزان فشار خون از رژیم غذایی کم چرب در طول 3 ماه پیگیری دارد (35) .

تعداد کمی از مطالعات کلینیکال ترایال اثر مصرف اجیل ها را بر روی فشار خون ارزیابی کرده اند.در اکثر این مطالعات اجیل ها  دارای اثرا ت مفید یا بدون اثر بودند .ولی باید توجه داشت که کنترل دوره ایambulatory فشار خون که بهترین راه استاندارد برای ارزیابی فشار خون است .در هیچ کدام از مطالعات استفاده نشده بود.در یک تحقیق که بر روی بیماران با سندرم متابولیک انجام داده بودند . دو گروه موازی تصادفی 50 نفری از بیماران رژیم غذایی سالم همراه یا بدون مکملها وبا 30 گرم اجیل خام(15گرم گدو5/7 گرم مغز بادام و 5/7 گرم مغز فندق ) را مقایسه کردندبعد 12  هفته متوجه شدند که در هردو گروه رژیم غذایی سالم همراه اجیل ها و بدون اجیل ها فشار خون به طور یکسان کاهش پیدا کرده است .در مطالعات اپیدمیولوژی که اثر اجیل ها را بروی بیماران با سندرم متابولیک بررسی کرده بودند تفاوت مشخصی در فشار خون دیده نشد زمانی که هیچ اثر مشخصی روی فشار خون در مطالعه کوچک و کوتاه زمان گزارش نشده بود ، ازمایشات هرمی بزرگتر کاهش مشخصی را هم در فشار خون سیستولیک و هم در فشار خون دیاستولیک بعد از مصرف مکمل اجیل ها در رژیم غذایی مدیترانه ای نشان دادند (15) همانطور که ذکر شد در اکثر کلینیکال تریال ها مصرف اجیل ها را ارتباطی با تغییرات فشار خون  نشان نمی دهند به هر حال کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک بعد از مصرف رژیم غذایی سرشار از اجیل ها در 4 مطالعه بررسی شد وتنها یک مطالعه افزایش در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را گزارش داد 15))ارزیابی 24 هفته ای رژیم غذایی کم کالری غنی از بادام زمینی 84 گرم در روز (39%انرژی از چربی) کاهش 11%در فشار خون سیستولیک در مقایسه با رژیم غذایی کم کالری غنی از کربوهیدراتهای کمپلکس نشان داد در یک زیر گروه مطالعات هرمی ( Prevencio´n con Dieta Mediterra´nea) 327 نمونه مورد مطالعه قرار گرفت که کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک  به صورت راندومی در شرکت کننده ها  در  دو گروه رژیم غذایی مدیترانه ای(اجیل ها و روغن زیتون) در مقایسه با رژیم غذایی کم چربی مشاهده شد چون رژیم غذایی مدیترانه غنی از اجیل ها در مقایسه با رژیم غذایی غنی از روغن زیتون یا رزیم غذایی کم چرب شده تخمین سهم هر کدام اجیل ها یا روغن زیتون  در کاهش فشار خون مشکل است(1) ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

از عللی که میتواند توجیه کننده کاهش فشار خون با مصرف اجیل ها شود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-.مقدار بالای امگا 3 برای کاهش فشار خون مورد نیاز است دریافت امگا 3 ها باعث کاهش فشار خون میشود. دریافت 3-4 گرم امگا3 در روز فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را 2میلی متر جیوه در افراد بافشار خون نرمال  وفشار خون(سیستولیک)4میلی متر جیوه  فشارخون دیاستولیک را5/2 میلی متر جیوه درافراد با فشار خون بالاکاهش میدهد .(41)(42)

2- اجیل ها باعث کاهش کاهش وزن میشوند. هم حتی اگر به وزن ایده ال نرسند نیز باعث کاهش فشار خون میشود(43).

3-دریافت بالای پتاسیم باعث کاهش فشار خون در افراد با فشار خون بالا و فشار خون نرمال میشود (44). (بنابراین در افرادیکه مشکل کلیوی ندارند برای کاهش فشار خون مواد غذایی غنی از پتاسیم توصیه میشود)(1).

4-بین دریافت کلسیم غذایی و فشار خون نیز رابطه معکوسی وجو د دارد .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


بمب تزار، سلاحی که حتی سازندگانش از آزمایش آن، بشدت وحشت داشتند

 
سلاحی که سازندگانش در زمان آزمایش، قدرت آن را به نصف کاهش دادند
 
تزار یعنی قدرت، تزار یعنی تخریب، تزار یعنی مرگ
و تزار یعنی بزرگترین بمب هسته ای که تاکنون آزمایش شده است

بمب با قدرت 50 مگاتن (پنجاه میلیون تن تی.ان .تی ده برابر کل مهمات استفاده شده
در جنگ جهانی دوم) از بزگترین بمب هم نوع خودش سی برابر قدرتمند تر است
این بمب توسط نیروهای شوروی و در قطب شمال و در سال 1962
برای اثبات برتری قدرت شرق به غرب، بدستور مستقیم خروشچف آزمایش شد

امواج حاصل از انفجار آن سه بار دور زمین را طی کرد!
و در فنلاند شیشه خانه ها را شکست
موجودات زنده تا شعاع 100 کیلومتری محل انفجار تبدیل به بخار شدند و نابود گردیدند
وزن بمب برابر با 20 تن،
طول گودال ایجاد شده حدود سه کیلومتر،
قدرت تخریب موثر 500 کیلومتر (تخریب 100 درصد!)
و ارتفاع قارچ ایجاد شده از انفجار 68 کیلومتر
این بمب بوسیله یک فروند بمب افکن توپولوف 95 پرتاب شده
برای اینکه بمب افکن بتواند از محل دور شود چتر 800 کیلوگرمی به این
بمب وصل شد و در فاصله 3500 متری از زمین منفجر شد
تا قبل از فروپاشی شوروی کسی قدرت واقعی بمب را نمی دانست
پس از فروپاشی دولت روسیه قدرت آن را معادل 50 مگاتن تی ان تی اعلام کرد
 
توضیح آنکه بمب تزارتوسط شوروی ساخته شده و در تاریخ 30 اکتبر 1961 بر فراز
جزیره میتوشیکا بای واقع در شمال روسیه و قطب شمال منفجر شد
این بمب توسط یک فروند توپولف95 حمل و یک فروند توپولف16
از عملیات پرتاب بمب فیلمبرداری میکرد
 
روسها این بمب را در سال 1961 برای اثبات قدرت و فناوری برتر خود
به حریف آمریکایی ساختند
و پروژه ساخت آن از جولای همان سال با درخواست شخص نیکوتا خروشچف آغاز شد
ابتدا قرار بود بمب 100 مگاتن قدرت انفجاری داشته باشد که به علت هزینه زیاد
و ترس از انتشار  پرتوهای رادیواکتیو آنرا به نصف یعنی 50 مگاتن تقلیل دادند

در روز آزمایش بمب را سوار بر یک فروند بمب افکن استراتژیک توپولف95
به فرماندهی سرگرد آندری دورنوتسف کردند و هواپیما از پایگاه هوایی کولا پنینسولا
به پرواز درآمد
متعاقبا یک فروند توپولف16 نیز برای مشایعت در عملیات پرواز کرد

در ساعت 11:32 دقیقه صبح هواپیما بمب را پرتاب کرد.
بمبی که 27 تن وزن ، 8 متر طول و 2 متر قطر داشت
یک چتر 800 کیلوگرمی هم به بمب وصل شده بود تا باعث کند شدن سرعت سقوط بمب
به هدف شود، که به هواپیما فرصت کافی برای فرار از منطقه را میداد
اما قدرت انفجار بقدری زیاد بود که خدمه پرواز الزاما ازعینک مخصوص
برای جلوگیری از کور شدن استفاده کردند

بمب از ارتفاع 10500 متر رها و در ارتفاع 3500 متری منفجر شد
بعد از انفجار قارچی اتمی تشکیل شد که 64 کیلومتر ارتفاع و 40 کیلومترعرض داشت
و تا 1000 کیلومتری با چشم غیر مسلح قابل مشاهده بود
بعد از این آزمایش میتوان گفت مقامات غربی را ترس فرا گرفت
و این اقدام شوروی با واکنشهای مختلف از سوی دول غربی روبرو شد
کارشناسان آمریکایی قدرت انفجار را 57 مگاتن تخمین زده بودند
که بعدها در سال 1991 توسط روسیه اعلام شد که قدرت بمب 50 مگاتن بوده است
تزار دیگری هرگز ساخته نشد!
چرا که تنها یک استفاده میتوانست داشته باشد و آن تحقق قیامت موعود
بر روی زمین و نابودی حیات بر روی کره خاکی داشته باشد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 7 بهمن 1391 :: نویسنده : Raziyeh

قرار نبوده تا نم باران زد، دست پاچه شویم و زود چتری از جنس پلاستیک روی سر‌ بگیریم مبادا مثل کلوخ آب شویم. قرار نبوده این قدر دور شویم و مصنوعی. ناخن های مصنوعی، دندان های مصنوعی، خنده های مصنوعی، آواز‌های مصنوعی، دغدغه های مصنوعی...
هر چه فكر می‌کنم می‌بینم قرار نبوده ما این چنین با بغل دستی هایمان در رقابت های تنگانگ باشیم تا اثبات کنیم موجود بهتری هستیم، این همه مسابقه و مقام و رتبه و دندان به هم نشان دادن برای چیست؟
قرار نبوده همه از دم درس خوانده بشویم، از دم دکترا به دست بر روی زمین خدا راه برویم، بعید می دانم راه تعالی بشری از دانشگاه ها و مدرک های ما رد بشود. باید کسی هم باشد که گوسفندها را هی کند، دراز بکشد نی لبک بزند با سوز هم بزند و عاقبت هم یک روز در همان هیات چوپانی به پیامبری مبعوث شود. یک کاوه لازم است که آهنگری کند که درفش داشته باشد که به حرمت عدل از جا برخیزد و حرکت کند.
قرار نبوده این ‌همه در محاصره سیمان و آهن، طبقه روی طبقه برویم بالا، قرار نبوده این تعداد میز و صندلی‌ِ کارمندی روی زمین وجود داشته باشد، بی شک این همه کامپیوتر...و پشت های غوز کرده آدم های ماسیده در هیچ کجای خلقت لحاظ نشده بوده...
تا به حال بیل زده‌اید؟ باغچه هرس کرده‌اید؟ آلبالو و انار چیده‌اید؟ کلاً خسته از یک روز کار یَدی به رختخواب رفته‌اید؟ آخ که با هیچ خواب دیگری قابل مقایسه نیست. این چشم ها برای نور مهتاب یا نور ستارگان کویر،‌ برای دیدن رنگ زرد گل آفتابگردان برای خیره شدن به جاریِ آب شاید، اما برای ساعت پشت ساعت، روز پشت روز، شب پشت شب خیره ماندن به نور مهتابی مانیتورها آفریده نشده‌اند.
قرار نبوده خروس ها دیگر به هیچ کار نیایند و ساعت های دیجیتال به ‌جایشان صبح خوانی کنند. آواز جیرجیرک های شب نشین حکمتی داشته حتماً، که شاید لالایی طبیعت باشد برای به خواب رفتن‌ ما تا قرص خواب‌ لازم نشویم و این طور شب تا صبح پرپر زدن اپیدمی نشود.
من فکر می‌کنم قرار نبوده کار کردن، جز بر طرف کردن غم نان، بشود همه دار و ندار زندگی مان، همه دغدغه‌زنده بودن مان. قرار نبوده کنار هم بودن و زاد و ولد کردن، این همه قانون مدنی عجیب و غریب و دادگاه و مهر و حضانت و نفقه و زندان و گروکشی و ضعف اعصاب داشته باشد.
قرار نبوده این طور از آسمان دور باشیم و سی‌ سال بگذرد از عمر‌مان و یک شب هم زیر طاق ستاره ها نخوابیده باشیم. قرار نبوده کرِم ضد آفتاب بسازیم تا بر علیه خورشید عالم تاب و گرما و محبتش، زره بگیریم و جنگ کنیم. قرار نبوده چهل سال از زندگی رد کنیم اما کف پایمان یک بار هم بی واسطه کفش لاستیکی یا چرمی یک مسافت صد متری را با زمین معاشرت نکرده باشد.


قرار نبوده من از اینجا و شما از آنجا، صورتک زرد به نشانه سفت بغل کردن و بوسیدن و دوست داشتن برای هم بفرستیم...


چیز زیادی از زندگی نمی‌دانم، اما همین قدر می‌دانم که این ‌همه قرار نبوده ای که برخلافشان اتفاق افتاده، همگی مان را آشفته‌ و سردرگم کرده...
 
آنقدر که فقط می‌دانیم خوب نیستیم، از هیچ چیز راضی نیستیم، اما سر در نمی‌آوریم چرا …

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 4 بهمن 1391 :: نویسنده : Raziyeh

طی بیست سال گذشته تحقیقات زیادی بر روی سنجش تاثیرات تنهایی انجام شده که ثابت می‌کنند یک دغدغه سلامتی مهم در اجتماع است. بعنوان مثال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خطر ایجاد و مرگ و میر از بیماری قلبی می‌تواند به قدرت شبکه اجتماعی فرد از دوستان و خانواده بستگی داشته باشد و فوت همسر احتمال فوت افراد را بالا می‌برد. و‌ عملکرد شناخت برای افراد مبتلا به آلزایمر که شبکه اجتماعی بزرگ‌تری دارند، حتی در شدیدترین مراحل بیماری، وضعیت بهتری دارد.

در این مقاله بعد از ذکر چند نمونه از موارد تنهایی، به بررسی چند موضوع و مسئله مثل مشکلات تعریف طبیعت چندبعدی تنهایی، برخی شواهدی که آن را به یک دغدغه سلامت اجتماعی تبدیل می‌کند، تفاوت آن با عزلت و پیشنهاداتی درمورد غلبه و کنار آمدن با آن اشاره می‌کند.

نمونه‌های تنهایی

اکثر ما در نقطه‌ای از زندگی تنهایی را تجربه کرده‌ایم. برای بعضی موقتی بوده و احتمالاً بر اثر اتفاقات یا تغییراتی ایجاد شده است و برای بعضی دیگر به نظر می‌رسد یک واقعیت دائمی زندگی است.

لیلا ۸۴ ساله، از وقتی همسرش درست دو هفته بعد از شصتمین سالگرد ازدواجشان فوت شد، تقریباَ خانه‌نشین شد. اگر از او بپرسند می‌گوید، «من خوبم. هرازگاهی یکی از همسایه‌ها به من سر می‌زند و به من برای خرید و کارهای خانه کمک می‌کند.» او خودش خانه را تمیز می‌کند و غذاها را در مایکروفر آماده می‌کند. اما وقتی شب‌ها در تخت خود دراز می‌کشد یا شانه همسرش را روی میز توالت اتاق می‌بیند احساس پوچی می‌کند.

علی ۱۹ ساله و سال اول دانشگاه است، «همه می‌گویند سالهای دانشگاه بهترین دوران زندگیشان بوده است، دوستان زیادی پیدا کرده‌ و به مهمانی و تفریح می‌رفته‌اند اما برای من اینطور نیست. من خیلی خجالتی هستم و قاطی شدن با دیگران برایم خیلی سخت است. احساس تنهایی می‌کنم. »

این دو نمونه نشان می‌دهد که چطور تنهایی می‌تواند از نداشتن ارتباط با دیگران یا برقراری ارتباطات جدید ایجاد شود.

امیلی وایت نویسنده کتاب «تنهایی: چطور در تنهایی زندگی کنیم» نیز نمونه‌هایی را در کتاب خود عنوان می‌کند.

«روز شکرگزاری می‌تواند اوقات تنهایی باشد. این فکر که همه کنار هم جمع می‌شوند می‌تواند باعث شود احساس کنید تنها و در حاشیه هستید.»

اما وایت از جامعه و نقش رسانه‌ها در به حاشیه بردن تنهایی نیز انتقاد می‌کند:

«به نظر می‌رسد که روز عشاق فقط یک روز برای جشن گرفتن عشق نیست، بلکه به روزی از ترس از خطرات تنهایی تبدیل شده است.»

احتمالاً یکی از مهمترین نمونه‌های ادبی تنهایی را می‌توان در رمان قرن بیستم با نام «موش‌ها و آدم‌ها» نوشته نویسنده امریکایی برنده نوبل ادبی جان اشتاین‌بک مشاهده کرد که داستان کارگرهایی را مطرح می‌کند که دچار افسردگی حاد در کالیفرنیا هستند که برای یافتن جای خود در جهان می‌جنگند و در این راه با کسانی آشنا می‌شوند که درگیری‌هایی مثل خودشان دارند.

بیشتر داستان جایی برملا می‌شود که جورج و لنی با افرادی مثل کروکز، کارگری سیاه‌پوست که در تنهایی اجباری زندگی کرده و کندی پیرمردی که تنها دوست او سگ پیرش است و یک زن جوان رقت‌انگیز که به او زن کرلی می‌گویند، آشنا می‌شوند.

تنها چیزی که باعث می‌شود این افراد به زندگی خود ادامه دهند رویای آنها از فرار به سمت زندگی بهتر بوده است. جورج که مرد باهوش و بدبینی است در همه قسمت‌های داستان تنها نیست اما وقتی لنی، بهترین دوست خود که مرد قوی‌ جثه و معلول ذهنی است را از دست می‌دهد، تنها می‌شود. لنی آنقدر معصوم است که به نظر نمی‌رسد از تنهایی بترسد، بااینحال او نیز در رویای جورج از خرید یک تکه زمین که بتوانند در آن حیواناتی برای خود نگه دارند و رئیس خود باشند شریک می‌شود و زمانیکه کروکز به او می‌گوید که ممکن است جورج او را ترک کند، سریعاً عصبانی می‌شود.
کروکز مرد سیاهپوت گوژپشتی است که بخاطر رنگ پوست خود مجبور به زندگی در تنهایی شده است. بخاطرشوخ‌طبعی‌اش در نظر تلخ و مغرور می‌آید. دوست دارد با لنی دوست شود و به او پیشنهاد می‌دهد که بیاید و با او و جورج زندگی کند و وقتی تکه زمینشان را گرفتند آن را بیل بزند اما درمورد آدم‌هایی که با رویاهایی پوچ از خریدن یک تکه زمین برای خودشان می‌آیند و می‌روند، به او طعنه می‌زند.

زن کرلی تنها و بی‌حوصله است و در رویای تبدیل شدن به یک ستاره سینما به سر می‌برد: بااینکه ازدواج کرده است اما شوهرش او را دوست ندارد و او نیز شوهرش را دوست ندارد و او که تنها زن ساکن آن محل است، سعی دارد با مردان کارگر دوستی کند. کندی کارگری پیر است که سگ پیری دارد. او نگران این است که در سال‌های پیری تنها شود، به همین دلیل جورج و لنی را وادار می‌کند او را هم در برنامه خریدن زمین برای خودشان وارد کنند و امکان‌پذیر به نظر می‌رسد چون کمی پس‌انداز دارد.

طی یک اپیزود کوتاه از زندگی این شخصیت‌ها، اشتاین‌بک با مهارت جنبه‌های مختلف تنهایی را نشان می‌دهد.

تعریف تنهایی

هرچه بیشتر درمورد تنهایی تحقیق کنیم، توصیف آن آسان‌تر از تعریف آن به نظر خواهد رسید.

در سال ۱۹۹۹، کنت کرامر و جوان باری از دانشگاه ساسکاچون کانادا تحقیقی بر روی هفت مورد از متداول‌ترین مقیاس‌های تنهای انجام دادند که شامل ۲۱ گروه سوال بود و دریافتند که آنها با چهار فاکتور در ارتباط هستند: انزوای اجتماعی، انزوای احساسی، تاثیر منفی یا عواطف و انزوای خانوادگی.

ریچارد بوت استاد روانشناسی و متخصص روان‌درمانی در ایالات متحده، مقاله‌ای می‌نویسد که در آن ادبیات علمی تنهایی و اینکه آیا باید در دایره‌المعارف تشخیصات روانشناسی و اختلالات ذهنی قید شود یا خیر را بررسی می‌کند.

او متخصصینی که در کلینیک کار می‌کنند را تشویق می‌کند که به خاطر داشته باشند که تنهایی بسیار پیچیده و چندبعدی است و اینکه افراد تنها از سطوح و انواع مشابه و مختلف دور هستند و در برخورد با افراد تنها باید انواع مختلف تنهایی در نظر گرفته شود.

بااینکه بوت می‌گوید به اندازه تعداد کسانیکه درمورد تنهایی تحقیق کرده‌اند، تئوری در این زمینه وجود دارد، اکثر آنها بر این باورند که تنهایی ابعاد مختلفی دارد که شامل: کمبود مهارت‌های اجتماعی؛ مشکلات موقعیتی، برای مثال انزوای جغرافیایی یا اجتماعی؛ داشتن انتظارات غیرواقعی درمورد خود و دیگران؛ سابقه وابستگی ناکارآمد، مثل مشکل در ایجاد اعتماد و محبت در ابتدای تشکیل خانواده؛ برخی سبک‌های فکری درمورد جهان و حل مشکلات؛ و اعتقادات خاص درمورد علل اتفاقات و سایر رفتارهای مردم.

یکی دیگر از جنبه‌های تنهایی که محققان بر آن اتفاق‌نظر دارند این است که احساسی بسیار عمیق می‌باشد؛ همانطور که در تعریف ارائه شده توسط خیریه سلامت روانی انگلستان آمده است:

«احساس تنهایی یعنی غرق شدن در یک احساس غیرقابل‌تحمل از جدایی در سطحی بسیار عمیق.»

بوت تایید می‌کند. او می‌نویسد:

«اما تجربه شخصی از تنهایی در قلب موضوع است و گاهی‌اوقات آنقدر شدید است که افراد تنها به هیچ چیز دیگری نمی‌توانند فکر کنند.»

او اضافه می‌کند، «افراد وقتی واقعاً تنها باشند شدیداً احساس ناراحتی و پوچی می‌کنند.»

یک تئوری جدید و بحث‌برانگیز از روانشناسی تکاملی ناشی می‌شود. می‌گوید مرتبط بودن با دیگران آنقدر برای بقا لازم است که به این منظور مغز انسان طوری طراحی شده که به دنبال ارتباطات منظم اجتماعی باشد.

جان تی. کاچیوپو، روانشناس تحقیقی در دانشگاه شیکاگو و پیشگام در زمینه علم اعصاب اجتماعی و ویلیام پاتریک، سردبیر مجله علوم زندگی در کتاب خود به نام، «تنهایی: طبیعت انسان و نیاز به ارتباط اجتماعی» عنوان می‌کنند که انسان‌ها وابسته‌تر از آنی هستند که فرهنگ‌ها ما را وادار به باور می‌کنند. آنها یک ضرب‌المثل افریقایی را مثال می‌زنند:

«اگر می‌خواهید سریع بروید، تنها بروید، اگر می‌خواهید دورتر بروید، با هم بروید.»

آنها بیان می‌کنند که انزوای اجتماعی بر خلاف ذات انسان است و می‌تواند به اندازه سیگار کشیدن یا سبک‌زندگی غیرفعال به سلامتی آسیب برساند و عنوان می‌کنند که مغز انسان برای پردازش اطلاعات اجتماعی طراحی شده‌اند و از طریق همکاری بقای آن به حداکثر می‌رسد.

شهرها نماد مشخصی از این جنبه انسانیت هستند؛ آنها به این دلیل عمل می‌کنند که افراد به همدیگر اعتماد می‌کنند که از قوانینی پیروی کنند که از گروه مخافظت می‌کند.

کاچیوپو و پاتریک همچنین اظهار دارند که تنهایی چرخه شومی ایجاد می‌کند که درک و فکر افراد تحریف شده و باعث می‌شود تلاش سایرین برای نزدیک شدن به آنها را سوءتعبیر کرده، کمتر اعتماد کنند و برای غلبه بر این الگوهای رفتاری تلاش کمتری داشته و منزوی‌تر و منفی‌باف‌تر شوند و مرگشان زودتر برسد.

اما همچنین می‌گویند که نیاز به ارتباط اجتماعی آنقدر قوی است که افراد منزوی را مجبور به برقراری روابط یکطرفه با تلویزیون و حیوانات می‌کند.

تنهایی و سلامتی

گزارشات نشان می‌دهد که تنهایی درمیان قشر سالخورده انگلستان بسیار اپیدمی شده است تاجاییکه بیش از یک نفر از هر ده نفر افراد بالای ۶۵ سال بیان می‌کنند که «همیشه» اوقات یا «اکثر» اوقات تنها هستند.

مروین کوهلر، می‌گوید این نیست که تنهایی در سن بالا غیرقابل‌اجتناب است، اینطور است که تنهایی در اثر فقدان، بیماری و فقر ایجاد می‌شود.

او می‌گوید که نقطه شروع میزان بالای افرادی است که معمولاً بخاطر از دست دادن خانواده خود، تنها زندگی می‌کنند که می‌تواند موجب انزوا و مارپیچ روبه‌پایین از نادیده گرفتن خود و داشتن فرصت‌های کمتر برای ایجاد روابط و دوستی‌های جدید منتهی می‌شود.

او می‌گوید که در گذشته افراد سالخورده به فروشگاه‌ها، اداره پست و بار و رستوران می‌رفتند و به همین دلیل بود که خوب لباس می‌پوشیدند و تلاش می‌کردند اما ازآنجا که این خدمات اجتماعی کم‌کم برچیده‌ شدند و فرصت برای اربتاطات جدید را هم با خود از میان برداشتند، این اعتماد‌به‌نفس آنها را از بین برده و موجب افسردگی و مشکلات سلامتی شده است.

جیمز جی. لینچ متخصص تنهایی در امریکا تایید می‌کند که قطع ارتباط اجتماعی به سلامت ما آسیب می‌رساند. او تقریباً چهل سال را به بررسی ارتباط تنهایی با بالا رفتن احتمال ابتلا به بیماری قلبی کرونر صرف کرده است.

او در کتاب خود، «گریه ناشنیده: بینشی جدید به عواقب پزشکی تنهایی»، تنهایی را بعنوان یک اپیدمی خاموش توصیف می‌کند که بر سلامت عموم جامعه در امریکا صدمه زده و موجب افسردگی و مرگ زودرس می‌شود. او می نویسد:

«میزان مرگ‌ومیر در ایالات متحده برای همه علل مرگ و نه فقط بیماری قلبی در افراد مطلقه، مجرد و بیوه هر دو جنسیت و همه نژادها بیشتر است.»

تئوری لینچ این است که گفتگو برای سلامت ضروری است و بچه‌هایی که در مدرسه موفق نیستند دچار انزوای اجتماعی هستند و مهارت‌های ارتباطی لازم که به آنها برای جبران این کمک می‌کند را ندارند. بعدها در بزرگسالی این موجب بیماری‌های جدی و مرگ زودرس می‌شود.

او همچنین می‌گوید که تکنولوژی‌هایی مثل اینترنت برقراری ارتباط را ساده‌تر کرده است اما می‌بینیم که با این تکنولوژی آدم‌ها تنهاتر شده‌اند و این موجب مشکلات پزشکی بیشتر می‌شود.

تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که راهی که از طریق آن تنهایی موجب بیمار شدنمان می‌شود از ژنتیک ماست.

استیون کول از دانشگاه کالیفرنیا دریافته است که تنهایی مزمن با طریقه رفتار ژن‌ها در ارتباط است. در ماه مه ۲۰۰۸، تحقیقی انجام دادند که در آن کول و همکارانش به مردم نشان دادند که چه کسی باتوجه به مقیاس تنهایی UCLA فعالیت ژنی بیشتری داشته است که با التهاب در ارتباط است و فعالیت ژنی کمتر که با تولید پادتن و فعالیت ضدویروسی در ارتباط است، در بالاترین حد بوده است. علاوه بر این، این الگوها خاص تنهایی بوده‌اند و نه افسردگی یا سایر احساسات منفی.

در یک تحقیق جدیدتر که بر روی افراد بزرگسال در تایوان انجام گرفت، کول نتیجه‌گیری کرد که این تغییرات ژنتیکی می‌تواند به خاطر کورتیزول، هورمون استرس، باشد که قادر به سرکوب ژن‌هایی که با التهاب در ارتباط هستند و عامل خطرزایی برای بیماری قلبی، سرطان و سایر مشکلات خطرساز محسوب می‌شوند، نیست.

کاچیوپو و پاتریک همچنین عنوان می‌کنند که برخی افراد به صورت ژنتیکی بیشتر در معرض تنهایی هستند و تعداد افرادیکه از آن رنج می‌برند آنقدر زیاد است که می‌توان آن را یک بیماری ژنتیکی دانست.

تنهایی و انزوا

بااینکه هنوز هیچ تعریف جهانی برای تنهایی وجود ندارد، اما می‌دانیم تنهایی چه چیزهایی نیست.

انزوا، که در آن افراد داوطلبانه وارد وضعیت تنها بودن می‌شوند، با تنهایی که در آن افراد خود را به دلایلی که ممکن است حتی به طور کامل درک نکنند، تنها می‌یابند، یکسان نیست.

انزوای داوطلبانه می‌تواند پادزهری سالم بر ضد زندگی در دنیای پرازدهام و سروصدا باشد، فرصتی برای کناره‌گیری از شلوغی ارتباطات زندگی مدرن.

آنتونی استور، روانشناس و پژوهشگر دانشگاه آکسفورد در کتاب خود، «انزوا: برگشت به خود»، رابطه بین انزوا و خلاقیت، انزوا و تجربیات روانی عمیق در اتیام‌یابی که در درون خود فرد اتفاق می‌افتد، را بررسی می‌کند.

استور این ایده را به چالش می‌کشد که روابط انسانی معیار سلامت و خوشبختی است. او از این ایده پشتیبانی می‌کند که چیزی که در ذهن فرد در تنهایی می‌گذرد، مخصوصاً وقتی تخیل درگیر می‌شود، به همان اندازه برای افرادیکه توانایی دستاوردهای خلاقانه را دارند، اهمیت دارد.

استور عنوان می‌کند که تلاش‌های خلاقانه در قدیم بعنوان آنچه که از جامعه پشتیبانی می‌کند، تعریف می‌شده است اما این تعبیر اشتباه است که در آن زمینه‌ها و موضوعاتی که فعالیت‌های فردی است را نادیده می‌گیرد.

فقدان‌های کودکی، افسردگی و التیام، اخلاقیات و روحیات دوران بزرگسالی افراد را می‌سازد و همین باعث نوشته شدن برخی از بهترین شعرها شده است و بعنوان نمونه از برخی از شاعران نام می‌برد.

و در پیری که استور آن را دوره سوم زندگی می‌نامد، یک حس طبیعی وابستگی احساسی به دیگران وجود دارد و تمرکز را به مسائل درونی معطوف می‌کند که این نیز منجر به خلاقیت خواهد شد و برای مثال از برخی نویسنده‌ها و آهنگسازان یاد می‌کند.

بوت این را تایید کرده و می‌گوید انزوا می‌تواند به تجربیات عمیق رشدی مثل مدیتیشن، تجسم‌سازی، گوش دادن به موزیک و سایر شکل‌های «هیچ کاری نکردن» منتهی شود.

نکته دیگری که بوت مطرح می‌کند، شما ممکن است باوجود ارتباطات زیاد با سایرین، تنها باشید. این کیفیت آن ارتباطات است که اهمیت دارد: «بعضی افراد تنها شبکه ارتباطی کافی دارند ولی با این وجود تنها هستند زیرا از این شبکه‌ها راضی نیستند.»

این می‌تواند ایده دیگری باشد که به کرات سوال می‌شود: که افراد مجرد در مقایسه با افراد متاهل تنها هستند.

در تحقیق که توسط کالج لافایت و دانشگاه میامی توسط روانشناسان انجام گرفت مشخص شد که افراد مجرد بالا ۴۰ سالی که هیچوقت ازدواج نکرده‌اند ممکن است به اندازه همسالان متاهل خود انعطاف داشته باشند. این تحقیق این ایده را به چالش می‌کشد که ازدواج همیشه برای سلامتی بهتر است.

جامیلا بوک‌والا، استادیار روانشناسی در کالج لافایت می‌گوید، «وقتی افراد مجرد احساس کنترل در زندگی خود دارند و می‌توانند به خود تکیه کنند، می‌توانند سطح بالایی از شادی و خوشبختی را تجربه کنند.»

اما افراد متاهلی که اظهار بی‌نیازی به دیگران داشته‌اند، از آن احساس رضایت نداشتند، درحالیکه افراد مجرد به طور متوسط احساس شادی و رضایت نسبی از آن داشتند.

بلا دی‌پائولو، استاد دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا می‌گوید:

«من فکر می‌کنم که ما کم‌کم درک می‌کنیم که زندگی مجردی تغییر کرده است و امکان داشتن یک زندگی کامل و رضایت‌بخش برای افراد مجرد وجود دارد.»

و به نظر می‌رسد که دلایل مشکلات مجردها در تحقیقات قدیم‌تر این بوده است که آنها معمولاً با افراد مطلقه و بیوه گروه‌بندی می‌شده‌اند.

کنار آمدن با تنهایی

بنابراین، اگر خود را در موقعیت تنهایی یافتیم، اگر می‌دانیم که «انزوای داوطلبانه» نیست، چه می‌توانیم بکنیم؟

خیریه سلامت روانی انگلستان پیشنهادات زیر را برای غلبه بر تنهایی ارائه می‌دهد:

برای اختصاص دادن زمان و انرژی برای مقابله با آن خود را آماده کنید، مثلاً برای فکر کردن درمورد دلایل این تنهایی و اقدامات مثبتی که می‌توانید انجام دهید.

تنها بودن و راحت بودن با خودتان را یاد بگیرید: بر کسی که واقعاً هستید و کاری که می‌خواهید بکنید، تمرکز کنید. برای این ممکن است با مشکلات احساسی روبه‌رو شوید که ممکن است دلیل این باشد که هنوز به دنبال همراهی دیگران هستید.

یاد گرفتن اینکه با خودتان روبه‌رو شوید، نحوه ارتباط شما با دیگران را تغییر می‌دهد: مثلاً ممکن است منجر به گرسنگی کمتر بعر از یک رابطه شود.
با دیگران بودن را یاد بگیرید: مثلاً «نه» گفتن را یاد بگیرید، برای روابطتان مرز تعیین کنید، احساسات، خواسته‌ها و نیازهایتان را مطرح کنید. تمرینات قطعیت و مهارت‌های اجتماعی می‌تواند مفید باشد.

تغییرات بزرگ ایجاد نکنید: هر بار یک قدم کوچک به جلو بردارید و هیچوقت شدیداً درگیر یک نفر نشوید.

ابتدا روابط کوچک را امتحان کنید: با یک فروشنده یا بغل‌دستی در تاکسی یا اتوبوس یک کپ کوتاه بزنید.

برای کاری داوطلب شوید.

رفتن پیش مشاور یا روانشناس هم می‌تواند راه خوبی برای کشف و درک مشکلات باشد و شجاعت لازم برای کنار آمدن با موقعیت‌هایی که احساس شکست دارد را پیدا کنید. چنین گفتگوهایی به شما کمک می‌کند اعتمادبه‌نفس پیدا کنید و بفهمید که ارتباط برقرار کردن با دیگران می‌تواند لذت‌بخش باشد.

و اگر هیچیک از این پیشنهادات آنچه شما به دنبالش هستید نبود، ناامید نشوید، چون همانطور که امیلی وایت می‌گوید، باوجود برخی تلاش‌ها از طرف رسانه‌ها برای منعکس کردن تنهایی بعنوان یک بیماری خطرناک و عجیب، اما اینطور نیست. تنهایی بخشی از انسان بودن است.

او می‌گوید، «تنهایی همان چیزی است که برخی از ما با آمادگی برای رویارو شدن با آن به دنیا می‌آیند. تنهایی چیزی است که باید آن را کنترل و مدیریت کنیم نه چیزی که بعنوان هشدار تلقی کنیم،»

او می‌گوید دلیل ندارد که درمورد تنهایی سکوت کنیم، خجالت بکشیم یا خودمان را مقصر بدانیم.

«تنهایی هیچ اشکالی ندارد، و باید به آن با دیدی وسیع‌تر و بازتر نگاه کنیم.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ

نه تو می مانی و نه اندوه
و نه هیچیک از مردم این آبادی...
به حباب نگران لب یک رود قسم،
و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت،
غصه هم می گذرد،
آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند...
لحظه ها عریانند.
به تن لحظه خود، جامه اندوه مپوشان هرگز.

مدیر وبلاگ : Raziyeh
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات